OBNOVA RODINNÝCH DOMOV
OBNOVA RODINNÝCH DOMOV

OBNOVA RODINNÝCH DOMOV

Druhé kolo výzvy bude spustená s výrazne zjednodušenými podmienkami. Zvýši sa intenzita pomoci a zároveň sa znižuje sa administratívna náročnosť.

OBNOVA RODINNÝCH DOMOVOBNOVA RODINNÝCH DOMOVOBNOVA RODINNÝCH DOMOV

 

 

Novú výzvu na obnovu starších rodinných domov, financovanú z plánu obnovy, chce Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustiť  10. marca tohto roka.

 

Po skúsenostiach z dvoch pilotných výziev, ktoré skončili 28. februára, budú jej podmienky výrazne zjednodušené. Jej financovanie bude výhodnejšie, spoluúčasť žiadateľa sa zníži na 25 % z doterajších 40 % zo sumy do 15.000 eur. Na tlačovej konferencii zo dňa 03.03.2023 o tom informoval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.

Odstránia prekážky

Doterajšie dve pilotné výzvy zhodnotil ako uspokojivé. Do ich uzavretia zaregistrovali spolu 3581 žiadostí. Celkový plán programu je 30.000 obnovených domov, vyčlenených je na to pol miliardy eur.

„Skúsenosti nás viedli k tomu, aby sme pri tej štandardnej, nie pilotnej výzve, ktorú chceme začať 10. marca, odstránili všetky prekážky, ktoré brzdili a preťahovali konzultácie a prípravu ľudí," zdôraznil minister.

Po novom sa tak pri žiadosti nemá vyžadovať napríklad potvrdenie o trvalom pobyte či overenie podlžností voči štátu.

Energetický certifikát budovy, ktorý je nevyhnutnou podmienkou čerpania peňazí, bude stačiť doložiť dodatočne tri mesiace od podpisu zmluvy.

K žiadosti nebude potrebné predkladať ani doklady zo stavebného úradu, stačiť bude čestné prehlásenie, že občan stavia v súlade s predpismi a nejde o čiernu stavbu.

„Veľmi dôležitou zmenou je výška podpory. V prípade čerpania do 15.000 eur môže plán obnovy občanom poskytnúť až 75 % financií, na žiadateľovi bude iba 25 %," zdôraznil Budaj.

Znižujú administratívnu záťaž

Pripravuje sa tiež možnosť priebežného zaplatenia faktúry ešte pred ukončením celého diela.

Presné podmienky a znenie výzvy by mali byť pripravené do 10. marca, kedy sa má začať aj komunikácia cez stránky ministerstva a Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

 

 

S prípravou žiadosti Vám aj tentokrát radi pomôžeme. Kontaktujte nás na telefonicky alebo e-mailom na info@rivercom.sk